Projekt címe: Crafts4Future – A kézműves örökség megőrzése Szlovénia és Magyarország határmenti térségében
Projekt száma: SIHU00071 – Crafts4Future
Partnerek: Pomelaj szövetkezet (Pomelaj, zadruga za razvoj podeželja, z.o.o.) – vezető partner
Vas Megyei Nagytérségi Népfőiskola
Megítélt támogatás: 9 375 EUR
A Szlovénia-Magyarország Interreg VIA program kisprojekt alapjának támogatásával kézműves workshop sorozat megvalósítására került sor idén áprilisban a magyar-szlovén határtérségben.
Az együttműködő partnerek, a hátrányos helyzetű csoportok munkahelyteremtését a helyi hagyományokra alapozva segítő Pomelaj szövetkezet, és a vidéki értékmegőrzést a családi életre, a mindennapokra felkészítő tanfolyamokkal, kurzusokkal, rendezvényekkel támogató Vasvári Nagytérségi Népfőiskola a kézműves kulturális örökség megőrzése érdekében végeztek tevékenységeket.
A projektben közös kézműves stratégia megalapozására valamint kézművesek (mint mentorok) és a kézműves tevékenységek végzése iránt érdeklődő, elsősorban fiatal korosztály részvételével kézműves műhelymunkák lebonyolítására került sor.
A workshopok közül három Magyarországon, négy Szlovéniában került megrendezésre, minden workshopon mindkét ország kézművesei képviseltették magukat. A workshopok Magyarországon az alábbiak szerint kerültek lebonyolításra:
Résztvevők: Pomurje régióból (Szlovénia), valamint Vas és Zala megyéből érkező partnerek, kézművesek, kézművesség iránt érdeklődő fiatalok és családok, összesen 46 fő. Szakmai tartalom: a projekt bemutatása és a kézművesek bemutatkozását követően ötféle kézműves technikával ismerkedtek a résztvevők: textil, makramé csomózás (húsvéti dekoráció készítés), tojásírás, a szlovén kézművesek a szalmafonást tanítottak az érdeklődőknek, míg a magyar partner kézművese hármasfonással szalma csibefigurát készített.
Résztvevők: partnerek, kézművesek, kézművesség iránt érdeklődő fiatalok vettek részt, összesen 38 fő.
A projekt és a kézművesek bemutatkozását, tapasztalatcseréjüket követően hétféle kézműves technikát tanítottak a résztvevőknek, ezek: makramé csomózás (kulcstartó) , textil kabalafigura készítés, nemezelés (kulcstartó készítés), farmer és bőr »hulladék« anyagból ékszerek készítése, csuhé technika, gyékény felhasználásával lovacskát és agyagból kis figurákat, gyöngyöket is lehetett készíteni. A találkozó időtartama alatt kisfilm készült.
Résztvevők: a Vasvári Általános Iskola tanulói, Szlovéniából és Magyarországról érkezett partnerek és kézművesek, összesen 72 fő. A pályázatban vállaltaknak megfelelően az utolsó workshop helyszínét a Népfőiskola előzetes pályázati felhívására beküldött alkotások alapján választottuk ki.
Hatféle kézműves technikát hoztak a foglalkozásvezetők, amelyek közül minden tanuló kettőt tudott kipróbálni, ezek:
csuhéból és krepp papírból virágok készítése (szlovén kézműves partner), selyemfestés, tűnemezelés, maradékanyagok (bőr, farmer) felhasználásával karkötő és nyaklánc készítés, a fazekas segítségével való korongozott edény készítése. A pályázati kiírásra beküldött és az ezen a napon elkészített alkotásokból a VNNA kiállítást szervezett az iskola könyvárában, melynek megtekintésésre május 3-ig volt alkalom.
A tapasztalat azt mutatta, hogy a fiatalok lelkesen, nyitottan és érdeklődően vettek részt a tevékenységekben, a workshopok nagy létszámmal, minden esetben kétoldalúan zajlottak. A két ország kézművesei közötti szakmai együttműködés elmélyült, tapasztalatcserére, közös kihívások, további együttműködési lehetőségek megfogalmazására került sor. A projekt jelentősen hozzájárult a határtérség kézműves örökségének továbbéltetéséhez.
A projektről rövid bemutató kisfilm is készült, mely az alábbi linken elérhető:
További információ: uh.ravsavofpen@ofni
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Interreg programa Slovenija-Madžarska. / A projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozza a Szlovénia-Magyarország Interreg program keretében.
Vasvári Nagytérségi Népfőiskola
Vasvár, Kossuth Lajos u. 8.
Telefon: +36 30 095 2701
E-mail: uh.ravsavofpen@ofni
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, hogy tároljuk az eszközinformációkat és/vagy hozzáférjünk azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy olyan adatokat dolgozzunk fel ezen az oldalon, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat.